Dentální hygiena

Provádí ji dentální hygienistka ve své ordinaci. Hygienistka dělá profesionální čištění zubů a ošetření dásní, doporučí kvalitní zubní kartáček a vybere pro vás správnou velikost mezizubního kartáčku, poradí s domácím čištěním zubů, vysvětlí správnou techniku.

Pro odstranění zubního kamene používá jemný ultrazvukový přístroj, V případě zánětu dásní, popř. paradontitidy je ošetřuje přístrojem vector. Získané zbarvení zubů například kouřením většího množství cigaret, pitím čaje a kávy je možné odstranit pigmentace speciálním "pískovačem" AIR FLOW, který pomocí jemného prášku a proudu vzduchu toto zbarvení odstraní. Individuálně je možné doporučit i ordinační bělení zubů, které se provádí bělicím gelem. V ordinaci je možné zakoupit doporučované pomůcky pro čištění zubů.

Zubní kartáček, mezizubní kartáček

Zubní kartáček, mezizubní kartáček

Zubní kartáček by měl splňovat především tato kritéria:
1/  velikost taková, aby byl co nejefektivnější co se týče dostupnosti čištění
2/  vysoká hustota štětin
3/  rovné střižení štětin
4/  štětiny by měly být co nejměkčí

U mezizubního kartáčku doporučujeme používat velikost doporučenou dentální hygienistkou po změření Vašich mezizubních prostor.

U zubního kartáčku doporučujeme metodu čištění zvanou Modifikovaný Bass. Instruktáž čištění zubním kartáčkem, mezizubním kartáčkem i zubní nití provádí naše dentální hygienistka.

 Zubní kamen a zánět dásní

Zubní kamen a zánět dásní

Zubní kámen se tvoří ze zubního plaku, na kterém se ukládají minerální látky ze slin a zbytků potravin. Původně měkký a snadno odstanitelný povlak již nelze odstranit pomocí zubní pasty a kartáčku. Ze zubního kamene se uvolňují látky, které jsou pro dásně dráždivé a agresivní. Dásně jsou posléze zčervenalé, oteklé, a když jsou zanícené vzniká tzv. zánět dásní. Zubní kámen nikdy nezpůsobuje bolest, ale je příčinou vzniku zánětu dásní a ten již bolest způsobuje.
Parodontitida

Parodontitida

Parodontitida (lidově paradentóza) je vedle zubního kazu bohužel nejtypičtějším a nejrozšířenějším onemocněním dutiny ústní.

Důvodem je bakteriální infekce. V počátečních fázích představuje parodontitida spíše estetický problém odhalujících se zubních krčků, v konečném důsledku může vést až ke ztrátě zubů.

Začíná nenápadně jako mírný a bezbolestný zánět dásní (tzv. gingivitida), který se postupně šíří hlouběji do parodontu čili tkání, které drží zub na svém místě. Zub se ze svého zaníceného lůžka postupně uvolňuje a pokud se zánět neléčí může se uvolnit definitivně. Při nedostatečné nebo nesprávné ústní hygieně se na zubech i dásních vrství částečky potravy, tedy takzvaný zubní plak, který je živnou půdou pro bakterie. Staré vrstvy plaku, který se nejvíce hromadí kolem zubního krčku, postupně tvrdnou a vzniká zubní kámen zasahující až pod dáseň, kam samozřejmě proniká o to víc dalšího plaku a bakterií. V důsledku postupující infekce se pak vytvářejí takzvané gingivální choboty – tedy hluboké zanícené tunely a kapsy v dásni kolem krčku a kořene zubu. Podrážděná dáseň je zarudlá, zduřelá a snadno krvácí (například při běžném čištění zubů).

Aby bylo možné začít parodontitidu léčit je nejprve nutné mechanicky odstranit všechny tvrdé i měkké nánosy ze zubů a vyčistit vzniklé gingivální choboty. To však, zvláště u pokročilého onemocnění, není nikterak snadné, protože nečistoty a bakterie jsou již usazeny hluboko pod dásní. Do nedávné doby existovaly jen velmi nepříjemné metody čištění takto zanedbaného chrupu – například ruční čištění speciálními nástroji (tzv. kyretáž), nebo čištění pomocí různých k tomuto účelu sestrojených ultrazvukových a sonických přístrojů. Zákroky byly nevyhnutelně bolestivé a mnohdy se neobešly bez lokální anestezie (tedy nepříjemné „umrtvovací" injekce). Před několika lety (v roce 1999) se však díky firmě DURR DENTAL objevil přístroj s názvem VECTOR, který byl speciálně vyvinut k šetrnému čištění nepřístupných a bolestivých míst kolem zubů, zubních implantátů či umělých korunek a můstků.

Obnažení zubních krčků, ošetření citlivých krčků

Obnažení zubních krčků, ošetření citlivých krčků

Obnažení zubních krčků

Je nejčastější příčinou citlivých zubů na podněty jako jsou teplo a zima, ale také sladké nápoje a potraviny či použití zubního kartáčku. Obnažení zubních krčků znamená, že ustupující dáseň poodkryje zub v oblasti krčku a proto zevní podněty jsou přenášeny přímo k nervovým zakončením, což vyvolává bolest.

Ošetření citlivých krčků

V tomto případě se používají materiály, ve kterých jsou obsažené látky, které napomáhají k uzavření kanálků na obnaženém povrchu zubu, a to buď ve formě fluoridace krčků nebo lakování krčků. Zpevní se tak sklovina, sníží se citlivost zubů a sníží se i jejich kazivost. Toto ošetření je dobré používat jak u dětí (od osmi let) tak u dospělých.

Ultrazvuk

Ultrazvuk

Ultrazvuk je přístroj, který se používá k odstranění zubního kamene především nad dásní. Ošetření ultrazvukem je citlivé a témeř bezpolestné.

Vector

Vector

Systém VECTOR pracuje na principu ultrazvuku ale oproti méně moderním typům ultrazvukových přístrojů, které sloužily či ještě slouží k podobnému účelu, je velmi přesný a nevytváří různé nežádoucí mechanické záchvěvy, vibrace a zahřívání nástroje v ústech, což zajišťuje minimální bolestivost zákroku.

Princip fungování takového dentálního přístroje je jistě zajímavý i pro laika. V tekutině, která je u podobných přístrojů na bázi ultrazvuku vždy v nějaké formě přítomna, se působením ultrazvukových vln vytváří „kapičky nabité energií", které při „prasknutí" velké množství této nahromaděné energie uvolňují (tzv. kavitace). Pomocí velmi tenkého nástroje se takto „nabitá" tekutina zavede do jakkoliv nepřístupného místa kolem zubů, tedy i do zanícených parodontálních chobotů, kde jemně ale účinně rozdrobí veškeré usazeniny a roztrhá už tak malé bakterie na ještě menší kousíčky. Veškeré nečistoty jsou pak jednoduše vyplaveny pryč. Usazeniny tedy nejsou násilně odtrhávány, jak je tomu například u ručního čištění, anedochází tak k poškozování okolních tkání.

Stejně tak lze ošetřit i oblast kolem zavedeného implantátu.Pokud se po zavedení implantátu vyskytne v jeho okolí infekce, čemuž se občas i přes veškeré úsilí lékaře nepodaří zamezit, je to samozřejmě problém. Implantát se nemusí „ujmout" a veškeré nemalé úsilí lékaře i pacienta, které do jeho zavedení vložili, přijde vniveč. Zásah VECTOREM všakšanci na dobré vhojení implantátu značně zvýší.

V některých případech lze pomocí VECTORU dokonce odstranit i zubní kaz. Jak už bylo zmíněno - výrazným efektem, který pacient při ošetření VECTOREM jistě ocení je bezbolestnost. Dalším výrazným efektem je také okamžité vymizení typického zápachu z úst způsobeného infekcí.

Ústní sprcha

Ústní sprcha

Tento přístroj používáme k čištění nedostupných míst chrupu, a to především úzké prostory mezi zuby, pod zubními můstky a chrup opatřený fixními rovnátky.
Pískovač

Pískovač

Pískovač neboli Air-Flow se používá především k odstranění pigmentových skvrn na povrchu zubů, které jsou mnohdy způsobeny bežnou potravou (zelený čaj, černá káva, červené víno, atd.) a kouřením. Tím je pak ovlivnění i barvu zubu, který je schopen zesvětlit až o dva odstíny. Ošetření je naprosto bezbolestné.
Zubní šperk

Zubní šperk

Nejoblíbenější dentalní šperky jsou krystaly z pravého diamantu nebo zirkonu ve velikosti 1,5–2,5 mm, v různých barvách. V úsměvu působí výrazně, ale ne rušivě. Povrch zubu (sklovina) se napřed důkladně očistí, v případě nutnosti mírně zdrsní. Poté se v několika krocích ozdoba přilepí na zub. Okolí zubu s případnými přebytky dentálního adheziva se na závěr pečlivě vyleští.